Новото MINI: Малко, но от сърце
Чудите се какви са промените? Вижте фаровете и решетката
„Досега мислех, че MINI е женска кола, но съм бил в жестока заблуда.“ Думите са на колега журналист, за пръв път яхващ градските хулигани, с когото споделяме едни и същи коли по време на теста на обновената гама на иконичната британска марка.
А тестът започва повече от вълнуващо. Във Варна се качваме в най-най версията – класическото 3-врато MINI John Cooper Works, което и след фейслифта запазва бруталната си за толкова малка кола мощност от 231 к.с, допълвани от 320 Нм въртящ момент. Поемаме към Бургас по крайбрежието. След първите няколко завоя колегата е ухилен до уши като дете в лунапарк, но същевременно някак респектиран от възможностите на колата, а спортно доработеното MINI, което за наш късмет е с ръчни скорости, нервничи като заплетена оса в перде из трафика. Да, наистина 6-степенната ръчка е късмет, защото макар с нея колата да е малко по-бавна от версията с новия 8-степенен спортен автоматик (6.3 сек. до 100 км/ч, спрямо 6.1 сек., за автомата), удоволствието от тежкия спортен съединител и твърдото механично щракане при боравене с лоста, не може да се сравни и с най-съвършената работа на автоматичните трансмисии. Още повече, че в спортен режим сама подава междинна газ при преминаване на по-ниска предавка, както правят пилотите, спирайки с левия крак, за да изравнят оборотите на скоростната кутия и двигателя, с което предотвратяват моментната загуба на тяга. Разбирате ли за колко спортна кола става въпрос? А дори забравих да спомена за страхотния звук и пукането в гърнетата в спортен режим…
Кабрио
Следва MINI кабрио във версия Cooper S. Кефът да пришпориш такава машина без покрив над главата е такъв, че изобщо може да не разбереш, че обновената версия всъщност е леко скопена – досега беше 192 к.с., а вече е 178. Европейски еконорми, какво да се прави. Хубавото е, че намалената мощност не се е отразила в спринтьорските му умения и все още залепва 100 км/ч за 7.1 сек. във версията с ръчни скорости (6.9 сек за автоматика). Всъщност MIMI кабрио е най-готиното от всички минита – еманация на лукса да жертваш всякаква практичност (неизползваеми задни седалки и багажник с обем от едва 215 л или 160 л при сгънат покрив) в името на това да изглеждаш страхотно и да се чувстваш още по-страхотно, попивайки живота с всяка фибра на тялото си.
Светлини
А какво ново в колата ли се питате? Всъщност нищо. Конструкцията е абсолютно същата като на предишното MINI, но вече се перчи с изцяло LED светлини отпред и отзад, малко по-шлифован и модерен светлинен подпис (стоповете са с формата на британския флаг „Юниън Джак“ и изглеждат впечатляващо), по-агресивна радиаторна решетка в шестоъгълна форма, стигаща по-ниско до земята и няколко ефектни цветови детайла. На една автомобилна икона колкото по-малко промени й правиш, толкова по-добре. Ако не вярвате, питайте Porsche.
Отвътре ви посреща все така щурият кръгообразен интериор на MINI, но с по-модерни уреди. Отпреди фейслифта насам скоростомерът вече не е в огромния кръг на централната конзола, а е пред водача. Показателите обаче са станали още по-модерни и изцяло дигитални. Нов е и 8.8-инчовият сензорен екран, поместен в споменатия кръг в средата, който се командва много интуитивно и предлага всякакъв вид свързаност с мобилни устройства.
Шестте варианта на амбиентно осветление, които се променят при различните режими или според темперамента ви на шофиране обаче идват малко кичозни.
Натежа
За съжаление MINI вече не е нито толкова малко, нито толкова леко колкото беше предишното му поколение. Въпреки това много трудно ще намерите съвременна кола, която да стои по-добре на пътя и да предлага по-директно управление. Ако търсите такава, то погледнете към предшественика (виж ТУК). Окачването пак е стегнато, дори твърдо, но не толкова душманско, колкото беше преди. Амортисьорите вече са адаптивни, което подобрява комфорта на возене и отработването на неравностите, но я няма онази първичност, характерна за истинските леки механични минита. Просто вече ви идва да върнете газта в завоя и не слизате от колата като тореадор от арената. Всъщност за повечето хора това е нещо хубаво, но не и за праволинейните MINI фенове, които жертват всякаква логика при избора си на кола като практичност, комфорт, цена и т.н. в името на чистия кеф зад волана. Картинг усещането пак е тук, но е станало по-рафинирано и синтетично. А стоте килограма отгоре и нарасналите габарити са сериозен минус в този сегмент, въпреки по-високата мощност.
Под капака
Двигатели – бензинов – бензинов
Обем на двигателите – 1998 куб. см – 1998 куб. см
Брой цилиндри – 4 – 4
Задвижване на колелата – предно – предно
Мощност в к.с. – 231 – 178 к.с.
Въртящ момент – 320 – 280 Нм
Ускорение 0-100 км/ч – 6.3 – 7.1 сек.
Максимална скорост – 246 – 230 км/ч
Консумация на гориво
Смесен цикъл – 6.8-7.1 – 6.5-6.9 л/100км
Емисии CO2 – 155-161 – 148-157 г/км
Маса – 1245 – 1305 кг
Резервоар/батерия – 44 – 44 л
Цена – от 63 650 – 60 900 лв. с ДДС
Стартова цена на модела от 37 850 лв. с ДДС
Снимки: LAP.bg