Новото MINI: Все още е икона
Не е по-голямо, не е по-грозно, но пък е по-мощно
Петото поколение на британската икона MINI е тук. И за щастие – все още е икона! Поне в класическата си версия с три врати. Най-големият комплимент, който може да бъде отправен към тази кола е, че не са я развалили.
Основното при новото MINI е, че не е пораснало – дължината му от 3876 мм е запазена. Това е важно, защото предшественикът добави още 2.6 см над прекалилото с растежа трето поколение, което пък порасна с близо 10 см спрямо второто. Все пак автомобилът все още носи емблема с надпис MINI, а надхвърли ли 4 м – какво ще му е „минито“?
Чаровна простота
Другото особено важно е, че дизайнът, макар да е съществено модернизиран, концептуално не е променен и колата е безпогрешно разпознаваема. Всеки друг експеримент в стил Countryman би бил равносилен на харакири. Производителите казват, че MINI 5 е изградено според новия дизайнерски език „Чаровна простота“ (Charismatic Simplicity) и действително сякаш визията е опростена. Но най-чаровното в нея е, че всъщност няма нищо ново. Има няколко автомобила на тази планета, които просто не позволяват каквато и да е съществена промяна като Porsche 911, Mercedes-Benz G-Class и разбира се обектът на настоящата публикация. Все класики.
За любителите на подробностите – най-съществената разлика е отзад, където светлините са станали с по-тясна, трапецовидна форма.
Дигитално ретро
Отвътре е променяно с далеч по-голям размах, макар общият дух на интериора също да е запазен. Огромният кръг на централната конзола, който на времето беше скоростомер, сега е дигитален OLED екран с 24 см диагонал, от който се командва всичко в автомобила. Той изглежда изключително модерно. Няма рамка, резолюцията е висока, информацията може да си я поднесете както ви харесва, а графиките са младежки и забавни, както очаквате от MINI (има дори и видео игри). Доколко е удобен за употреба е отделен въпрос, но за улеснение разполагате с гласови команди и асистент на име Spike. Водачът не е нужно да си отклонява вниманието от пътя, защото има и head-up дисплей. Визията на екрана се променя в зависимост от избраните режими на шофиране. Особено готини са текстилните повърхности, с които е покрито цялото табло, създадени от рециклиран полиестер. Освен, че изглеждат страхотно, създават усещане за уют. Скоростен лост не търсете – вече има малко копче тип „палче“ за 7-степенния Steptronic на централната конзола, а долу е платформата за безжично зареждане на смартфон и поставки за чаши.
Бензин!
Караме версията MINI Cooper S, която е най-високото стъпало преди появата на John Cooper Works. Тя отново се задвижва от двулитров бензинов мотор, който вече е с 26 коня отгоре или точно 204 к.с. Поне, ако говорим за MINI с ДВГ, иначе електрическото Cooper SE е на върха на гамата с 218 к.с. Но да не се самозалъгваме – ако търсите легендарния MINI дух, бензинът е вашата опция. Дори не само спринтът до 100 км/ч за 6.6 сек. (6.7 сек. за електричката) е показателят, а разгръщането на тягата, нейното постоянство при спортно темпо, както и максималната скорост от 242 км/ч (170 км/ч за Cooper SE). Но най-важното – теглото. Не, че бензиновото MINI с неговите 1360 кг е леко, но е с цели 320 кг по-леко от електрическото. А когато говорим за автомобил с Go kart „визитка“, то това е основополагащо.
С главно У
И като споменахме Go kart е време да обърнем внимание на най-силната страна новото MINI. Всъщност заедно с дизайна, тя е основната причина за иконичната осанка на марката. Правилно се досетихте – става дума за управлението.
По-скоро Управлението (с главно У). Има коли, които стоят добре на пътя и доставят удоволствие от шофирането. Има и MINI. То си е извоювало имиджа на отделна категория. С късото си междуосие, стегнато и снижено спортно окачване, тази дребна количка завива като никоя друга. Британците изключително точно са го определили – като картинг. Да, в днешно време „картингът“ значително е понапълнял със споменатото тегло от близо 1.4 тона, но благодарение на развитието на технологиите по окачването и адаптивните амортисьори, то усещането зад волана все още напомня на легендите от миналия век. И най-важното – прави ви щастливи!
Под капака
Двигател – бензинов TwinTurbo
Брой цилиндри – 4
Задвижване на колелата – предно
Работен обем – 1998 куб.см.
Мощност в к.с. – 204 к.с.
Въртящ момент – 300 Нм
Ускорение (0 – 100 км/ч)- 6.6 сек.
Максимална скорост – 242 км/ч
Консумация на гориво (WLTP):
Комбиниран цикъл – 6.1-6.4 л/100км
Емисии на CO2 – 138-142 г/км
Маса – 1360 кг
Цена – от 68 920 лв. с ДДС
Снимки: Авторът