Новият Skoda Kodiaq: Още по-щедър
Универсална формула: Огромен простор, 6 вида задвижвания, модерен дизайн и интериор
SUV сегментът се роди от необходимостта на съвременните хора да съчетават множество дейности. Следователно автомобилът им трябва да съчетава много качества – да е приятен за управление в града, още по-приятен извън града, да е надежден когато асфалтът свърши, да е достатъчно просторен за голямо семейство, да събира целия им багаж когато тръгнат на почивка, да изглежда добре, да им създава усещане за сигурност и дори превъзходство, и т.н. Казано по-просто – колата трябва да е универсална. Skoda се опита да покрие максимален обем от гореизброените нужди с пускането на Kodiaq през 2016-а. Погрижи се и за по-суетните при фейслифта през 2021-а. Сега идва време за второто поколение на модела, което доразвива всичките му силни страни, правейки ги още по-силни.
По-добре
Да започнем от дизайна. Той запазва общите щрихи и характер на модела, най-вече в разделените на два блока предни LED светлини с общо 36 отделни светлинни сегмента (като опция матрични). Станал е обаче доста по-агресивен със значително уголемената си радиаторна решетка с изпъкнала форма. Подобно на компанията „майка“ Volkswagen през предната решетка вече минава една светлинна ивица, свързваща фаровете. За щастие обаче тя е много по-дискретна и не толкова „бодяща“ очите. Дори може да не я забележите. Бихме казали, че изглежда готино, макар да сме „алергични“ към всякаква проява на кич.
Задните светлини са станали доста по-тесни и също вече са свързани по цялата дължина на багажната врата. Така макар цялостният облик да е запазен, автомобилът изглежда по-динамичен и агресивен. Вторият Kodiaq е изграден на платформата на Superb/Passat – MQB Evo като дължината му е нараснала с 6 см до близо 4.76 м.
С кон да препускаш
А това означава още повече простор отвътре. Както и досега моделът се предлага във версии с 5 и 7 места (което дава възможност да си спестите ДДС, ако го регистрирате на фирма).
В 5-местна конфигурация просторът на задните места е… просто несравним. Не само за сегмента, а за съвременното автомобилостроене като цяло (без да броим по-специални версии на лимузини). Същото важи и за багажника, който предлага необятния обем от между 725 и 910 л, в зависимост от това в каква позиция преместите задните седалки, които също са на релси. Дори и в 7-местна конфигурация ви остават завидните 340 л товарен обем.
„Телевизор“
Интериорът е много подобен на този в лимузината Superb. Подобно на VW ID.7 и новия, производен от Superb Passat, всичко в колата се командва от един огромен сензорен екран на централната конзола (с 10.4 или 13-инчов диагонал).
Чехите обаче явно са по-мъдри от германците и са оставили отделни кръгли контролери (също с вградени в тях малки дисплеи) за командване на климатика. Просто така е по-удобно. Ако все пак се радвате на технологични „пинизи“, то натискайки екрана на средния „въртел“, може да смените функцията му и да усилвате/намалявате музикалната уредба или да сменяте режимите на шофиране и новото адаптивно DCC+ окачване, ако сте поръчали такова. Дизайнерският акцент отвътре обаче е стилът, заимстван от модерните жилища.
По отношение на задвижването имате сериозен избор, какъвто вече много малко производители предлагат. Ние караме базовият 1.5-литров бензин с мека хибридна технология и 150 к.с. Другото бензиново предложение с 2 литра обем с 204 или 265 к.с, които предлагат и 4х4 задвижване. Има и дизели (Алилуя). И двете версии са двулитрови – малката е със 150 к.с. и предно предаване или 193 к.с. и 4х4. За любителите на електрификация има и Plug-in хибрид с 204 к.с., който може да измине около 100 км в чист електрически режим.
Балансиран
Но да се върнем на нашата базова версия, която е сред най-предпочитаните към момента с 1.5-литров, 4-цилиндров бензинов мотор със 150 к.с., комбиниран със 7-степенен автоматик с двоен съединител. Меката хибридна система представлява 48-волтов стартер-генератор, който добавя 16 к.с. и 25 Нм в определени моменти – при потегляне и ускорение, което е чудесно за изпреварвания. Така макар този двигател да не въодушевява с динамика (9.9 сек. до 100 км/ч), в никакъв случай няма да ви подразни и с мудност. Автоматикът е достатъчно адектватен, както и еластичността на 250-те Нм. А след 800 км с почти изцяло магистрално темпо бордовият компютър отчете разход малко под 9 л на 100 км. На нормално извънградско, очаквайте под 8 л. Не случайно тази е сред най-предпочитаните версии на Kodiaq – просто клиентите на подобни автомобили залагат на разума, а не на емоциите.
Пътното поведение напълно кореспондира с всичко казано до тук за автомобила – достатъчно добро, без да въодушевява. Тестовата кола не беше оборудвана със споменатото адаптивно окачване, но въпреки това комфортът на возене е на съвсем добро ниво. Заклащане в завоя се усеща, но драма няма.
В заключение – абсолютно универсална кола с ненадминат простор, огромен (за настоящия пазар) избор от задвижвания, изпитана техника и приятен дизайн. Да, вече далеч не е евтина, но на фона на конкуренцията – все още достъпна, особено с опцията за данъчен кредит заради 7-те места. Има ли забележки? Ние не открихме друго, освен че огледалата скърцаха при сгъване и разгъване когато заключвате/отключвате автомобила. Може да е конкретен проблем на конкретната бройка, а не на модела като цяло, но все пак ни се стори неприемливо за нова кола с цена от близо 80 хил. лв.
Под капака
Двигател – бензинов мек хибрид
Брой цилиндри – 4
Задвижване на колелата – предно
Работен обем – 1498 куб.см.
Мощност в к.с. – 150 к.с. (от 5000 об.)
Въртящ момент – 250 Нм (от 1500 об.)
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 9.9 сек.
Максимална скорост – 205 км/ч
Консумация на гориво
Смесен цикъл – 5.9-6.6 л/100км
Емисии на CO2 – 135-151 г/км
Маса – 1703 кг
Цена – от 74 220 лв. с ДДС
Снимки: Авторът