Новият Dacia Duster: Качествена промяна (ВИДЕО)
Подобренията са във всички посоки, но това се отрази и на цената
Този път като казваме „новия Dacia Duster” сме напълно сериозни. Макар да се води трето поколение, това реално е първият наистина нов Duster, тъй като т. нар. второ поколение си беше един мащабен фейслифт на първото. Така след два пъти по 7 години (или общо 14, ако не ви се смята) и 2.4 млн. продадени бройки, румънците вадят вече изцяло нов представител на модела, който до голяма степен изгради съвременния облик на марката Dacia.
Може някой да е бил провокиран от математическото улеснение горе и да е започнал да изчислява по колко Duster-а се продават средно на ден. Пак ще ви улесня – около 500 или по един на близо 3 минути! Тоест не ви трябва калкулатор, за да разберете, че това е един от най-успешните модели на съвремието.
Точно за това уж румънският производител (иначе под шапката на Renault, дори на някои пазари моделът се казва Renault Duster), може да си позволи да започне изграждането на третото поколение от нулата. Използват изцяло нова за Duster платформа, наречена CMF-B, иначе вече позната от много нови модели на концерна като Jogger и Sandero на Dacia, Clio, Captur и Arkana на Renault, и Juke на Nissan. Външните габарити не са особено променени – дължината е нараснала с едва 2 мм до 4343 мм, широчината с 9 мм до 1813 мм, височината пък е намалена с 32 мм до 1661 мм, а междуосието с скъсено с 18 мм до 2658 мм.
Приемственост
Обликът обаче е останал напълно разпознаваем, макар и дизайнът да е изцяло нов – осезателно по-тесни предни светлини и доста по-мащабни задни, които вече са с триъгълна, вместо квадратна форма. Интересен дизайнерски акцент са едни плоскости между калниците и предните врати, изработени от нов, устойчив на надраскване материал, наподобяващ гума (без обаче абсолютно никаква функция). От същия материал са направени и всички протектори на броните и калниците, които вече имат съвсем ясна функция. Казано с две думи – отдалеч подобен, отблизо – напълно различен. Как дизайнерите са постигнали това ни остава съвсем неясно.
Също толкова неясно е как на фона на намаленото междуосие и височина, пространството в салона нараснало. По-чувствително на втория ред, където реално е и по-важно.
Багажникът е с обем от 456 л при версиите с 4х4, 517 л при тези само с предно, 453 л за тези с фабрична газова уредба и 430 л за хибрида. Объркахте ли се – ние също, просто всяка версия си има различен като обем багажник.
Сбогом, дизел, здравей хибрид
Оп, май първо трябваше да изброим предлаганите задвижвания. Двигателите са три на брой, а вариантите на задвижване – четири.
Тъжната, но съвсем очаквана новина е, че няма да има дизел. Най-бюджетно решение в горивно отношение е еднолитровият трицилиндров мотор с фабрична газова уредба на пропан-бутан и 100 к.с. мощност. Гамата надгражда изцяло новият за модела 1.2-литров, също трицилиндров мотор с мека хибридна система и мощност от 130 к.с. Той е единственият, който освен с предно задвижване на колелата се предлага и с 4х4. И последното предложение е първият за модела хибрид, комбиниращ 1.6-литров атмосферен бензинов мотор с електромотор и стартер-генератор с високо напрежение, който достига обща изходна мощност от 140 к.с. Това е и единственият Duster с автоматична скоростна кутия, а останалите са с 6-степенна ръчка.
Според нас най-голямо внимание заслужава вариантът с 4х4 и точно затова се спираме на него по време на теста. Новият 3-цилиндров, 1.2 мотор тегли приятно и дори звучи така, когато го „настъпвате“ (типично за трицилиндровите агрегати). Мощността му от 130 к.с. се допълва от приличния въртящ момент от 230 Нм, налични от сравнително ниските 2100 об./мин. заради турбото. Той осигурява нелоша динамика на компактното SUV – спринтът до 100 км/ч за 11 сек. не впечатлява с нищо, но еластичността при променливо шофиране е достатъчна. Ако карате спокойно, разходът на гориво се колебае около 6 л на 100 км, а ако го настъпвате – около 8-9 л.
Пътното поведение на асфалт заслужава само адмирации. Duster все още е лек (1390 кг в тази версия), което ви кара да се чувствате уверени в завоите, въпреки високия център на тежестта. Окачването се справя съвсем грамотно с разбитите ни пътища и не подскача като консерва по фугите, каквато склонност имаше предшественикът. Воланът също е станал по-стегнат и предлага по-адекватна обратна връзка. Единственият недостатък е по-осезателният шум от вятъра с магистрално темпо, но това е нещо, с което клиентите на модела отдавна са се примирили. Дори от Dacia твърдят, че нивата на шум са намалени двойно в сравнение с предишното поколение.
Ново 4х4
Но по-интересна е новата система за 4х4 на Duster. Всъщност тя си е старата (заемка от Nissan), с опция за електронно заключване на тягата между двата моста в съотношение 50 на 50%. Новото тук е, че вече имате режими за сняг, за кал и пясък, автоматичен, залагащ основно на предното по нормални пътища и екологичен.
Подобно на системите, които предлагат Jeep, Range Rover и други именити всъдеходи. И още едно дежавю – режимите се сменят от контролер на централната конзола, а на екрана могат да се визуализират уреди за измерване на страничния наклон, дори и прословутата камера, правеща предния капак „прозрачен“.
Пътният просвет (или клиренс, както е старата българска дума) е станал още по-висок – 217 мм, спрямо 214 мм за предшественика, когато сравняваме версиите с 4х4 задвижване. Тези само с предно също са достатъчно високи за градските бордюри с 209 мм просвет. При тях дори долната част на предната броня е оформена различно – за по-добра аеродинамика, а тази на 4х4 версиите е скосена, за да подобри ъгъла на преден заход (31 градуса и 36 градуса на отход). Дълбочината на газене достига 450 мм. Все факти, които подсказват, че Duster 4х4 остава все така надежден извън пътя като своя предшественик, че дори и повече.
Модерен
Споменавайки централния екран е добре да отбележим, че във високите нива на оборудване той вече е с диагонал от цели 10.1 инча, много прилично качество на изображението, контраст и резолюция.
Нищо общо с бюджетните ретро мониторчета на предшественика, които приличаха на гумени. Цялостното оформление на салона също е станало чувствително по-модерно, а пред предния пасажер гордо стои надписът Duster като в истински всъдеход. Разбира се, всичко отвътре е пластмасово, за да бъде все още моделът достъпен, но качеството на изработка в никакъв случай не дразни.
Най-интересната иновация са 6 точки на различни места в автомобила за закрепване на аксесоари, като телефон, раница, фенер и т.н., наречени УouClip. Макар те силно да напомнят на Simply Clever решенията на Skoda, са полезни, функционални и (донякъде) оригинални. Разбира се, аксесоарите които може да закрепите на тях се предлагат срещу доплащане, но пък са на твърде достъпни цени.
В заключение – новият Duster се опитва да надгради успеха на стария по умен начин – като стане по-добър във всичко. Станал е обаче и по-скъп, а това е отстъпление от основния коз, направил предшественика му бестселър. Въпреки това Duster си остава сред най-достъпните предложения на пазара и вероятно ще го виждаме също толкова често по улиците, колкото и стария.
Под капака
Двигател – бензин, мек хибрид
Брой цилиндри – 3
Задвижване на колелата – 4х4
Работен обем – 1199 куб.см.
Мощност в к.с. – 130 к.с. (при 4500 об./мин.)
Въртящ момент – 230 Нм (при 2100 об./мин.)
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 11 сек.
Максимална скорост – 180 км/ч
Консумация на гориво
Смесен цикъл – 6.0-6.1 л/100км
Емисии на CO2 – 136-137 г/км
Резервоар – 50 л
Маса – 1390 кг
Цена – от 36 790 лв. с ДДС
Цена на тестовата версия – от 47 790 лв. с ДДС
Снимки: Авторът, Actiongraphers
Видео: Авторът